Baca Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Baca temizliği hangi süreçlerde yapılması gerekmektedir? Makalem de baca temizliği ve ne zaman yapılması gerekir ile ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz.

Baca temizliği hangi süreçlerde yapılması gerekmektedir? Çok araştırılan bir konu olmaktadır. Baca temizliğinin önemi çok büyüktür. Bacaların temizlenmediği soba, şofbenler ve kombi ve bunun gibi ısıtma araçları doğru bir biçimde ve doğru yere kurulduğunda doğalgaz, odun, kömür, LPG, gazyağı ve kerosen gibi yakıtlar eksik ve randırmansız yanmaktadır. Eksik yanma sonucu oluşan kirli gazlar ve partiküller, bacaların tıkanmasına sebep olmaktadır. Bundan  dolayı, her sene  pek çok insan evlerinde zehirlenmekte ve ölmektedirler.

Kış mevsiminde havalar soğumaya başladıkça soba veya kombi kullanacak olanlar, kömür, odun veya  doğalgaz kullanmaya başlayacaklar. Kış mevsimine hazırlıklar da dikkat edilmesi ve yapılması gereken konularda olmaktadır. Bunlardan en önemlisi baca temizliği olmaktadır.

Bacanın Temizlenmesi

Özellikle soba kullananların bacaları çok daha çabuk kirlenmekte ve tıkanmaktadır. Eğer  kendiniz yapmak istemiyorsanız, Zirve baca firmamızı arayarak baca temizliği konusunda yardım almanız çok daha uygun olacaktır. Baca temizliğinin önemi zehirlenme ve oluşabilecek yangınlara karşı alınabilecek en önemli önlem olmaktadır. Her zaman kullanılan yakıt türüne göre ve kullandığınız ürüne göre farklılık göstermektedir. Aynı zaman da havalandırma kanal temizliği de yaptırmanız çok önemlidir.

Bacaklarınız İçin Alınması Gereken Önlemler

Bacalar da kesinlikle baca başlığı kullanmanız gerekir. Rüzgarlı havalarda zararlı ve zehirli olan gazlar geri etmektedir. Sağlığınız da ciddi sorunlar ve zehirlenmelere sebep  olabilir. Bacaların yalıtımlı olması da oldukça çok  önemlidir. Yalıtımı olmayan binalar, hızlıca soğurlar ve soğuyan bacalarda sıcak gazın içerisinde bulunan nem yoğunlaşmaktadır. Bu da bacalarının daha çabuk tıkanmasına ve duvarlarınızda lekelere yol açmaktadır.

Firmamız olan Zirve Baca ile her zaman iletişime geçerek baca temizleme işleminin en uygun bir biçimde yaptırabilirsiniz. Bacaların belirli aralıklar ile temizlenmesi gerekmektedir.

Bunların düzenli yapıldığı zaman sizlerin de sağlıklı bir ortamda yaşamaları için oldukça önem taşımaktadır. Bacalarınızın temizleme süreleri hakkında sizlere ufak bilgiler vermek isterim makalemde.


- Izgara mutfağı, 15 günde  temizlenmeli,

- Otel bacası, 3 ayda temizlenmeli,

- Lokanta ( restoran ) bacası, 3 ayda temizlenmeli,

- Şömine bacası, senede 2 kez temizlenmeli,

- Fabrikaların bacası, senede 2 kez temizlenmeli,

- Ev bacası, senede 2 kez temizlenmesi gerekmektedir.

Tıkalı  Baca Açma  Nasıl Yapılır?

Tıkalı baca açma; baca  temizliği profesyonel kişiler tarafından çok kısa sürede yapılır. 15 en çok  20 dakika süren bu temizlik büyük bir titizlikle  ve doğrulukla yapılmaktadır. Baca temizliği yapılırken çevre temizliğine çok dikkat edilerek temizlik gerçekleşmektedir. Eskiden baca temizleme işleri için meşgul olan firmalar  bulunmamaktaydı ve bu durum bayanlara düşmekteydi. Bayanlar büyük bir zorluk ile  temizliği yapıyor ve bacanın temizliği için kolları sıvamaktaydı.

Çevrenin kirlenmesi ve baca temizliğinin uzun sürmesi şikayet nedeni olmaktaydı. Buna ek olarak temiz yapılmayan bacalarda kurum artıyor ve sobanın nefes alması çok zorlaşıyordu. Son olarak soba zehirlenmesi gibi istenmeyen durumlar meydana gelmekteydi. Bütün bu olanlar baca temizleme firmaların var olmasına kadar devam etmekteydi. Firmaların var olması baca tıkanması derdine bayanları kurtararak soba zehirlenmesi durumunu ortadan kaldırmıştır.

Davlumbaz Baca, Havalandırma Kanal  ve Yağlı Kanal Temizliği

Temizlik işlemlerinin en önemlisi olan yağlı kanal, havalandırma ve davlumbaz alanları ile havalandırma sistemleri yer almaktadır. Bütün bu temizlikler bir kaç ayda yapılması gerekmektedir. Otellerde, restoranlarda, evlerde ve çeşitli yerlerde ve kapalı alanlardaki davlumbaz ve kanalların temizliklerinin çok dikkatli ve doğru yöntemler ile yapılması gerekir. Bundan dolayı muhakkak bu temizliği yapabilecek yasal izinleri olan firmalar ile yapılması gerekmektedir. Her zaman davlumbaz baca temizliği çok önemli bir işlem olmaktadır.

Zirve Teknik ve Baca

Firmamız olan Zirve Teknik ve Baca her zaman yukarıda bahsettiğim baca temizliği, tıkalı baca açma, yağlı kanal temizliği, havalandırma kanal  temizliği ve davlumbaz baca temizliği üzerine çok kaliteli hizmet vermektedir. Her zaman firmamız ile iletişime geçerek her türlü baca temizliğini çok ekonomik fiyatlar ile yaptırabilirsiniz.