Baca Temizliği

Restoran, AVM, ev ve işyerlerinde pek çok farklı türde bacalar bulunmaktadır. Bu bacalar, pişen yemeklerin dumanını alarak ortamı rahatlatsada zamanla oluşan zararlı maddeler baca tıkanmasından gıda zehirlenmelerine kadar birçok olumsuz duruma gebe olmaktadır.

Zirve Teknik ve Baca Temizleme, uzman ekipler, teknolojik cihazlar ve insan sağlığına önem veren anlayışıyla yıllardır baca temizlik ve tıkanıklık açma konusunda zirvededir.

Peki Zirve Teknik ve Baca, hangi baca tiplerinin temizliğini yapıyor ve sizin baca tipiniz hangisi? Bu soruların cevabını da aşağıdaki baca tipleri arasından bulabilir, tıkalı ve temizliğe ihtiyaç duyan bacalarınızı, insan sağlığını tehdit edecek, zehirleme ve benzeri durumlarla karşılaşacak seviyeye gelmeden Zirve Teknik sayesinde temizletebilirsiniz.


Davlumbaz Baca Temizliği


Ocak ve ızgaralarda oluşan duman ve yağların ortama dağılmaması için davlumbaz olur. Oluşan bu atıkların ilk temas ettiği yer davlumbazdır.

Izgara ve ocaklara en yakın olmasından alev sıçraması veya tepkimede yangının ilk çıktığı yerdir.

Baca yangınlarının en çoğu davlumbaz içerisinde oluşan atık yağ ve kalıntıların tutuşmasıyla başlar. Halka ve göze çarpan ilk yer olduğundan hijyen ve görüntü açısından temizliğine dikkat edilmelidir.

AVM , Otel , Restoran , Yemekhane , Fabrika , Çeşitli sosyal aktivitesi olan kapalı alanlarda davlumbaz temizliğinin titizlik ve itina ile yapılması gerekmektedir. Davlumbaz üzerinde oluşan yağ tabakası ve atıklar çeşitli materyallerle temizlenip , kimyasal ilaçlar ile ince tabakayı yumuşatıp fırçalamalar ve basınçlı yıkama ile temizlenir. Kurutulduktan sonra işlem tamamlanır.

Bu temizliklerin belirli periyodik bakımları yapılması gerekmekte ve itfaiye tarafından denetlenmekle olup , en önemlisi ise can ve mal kaybını en aza indirmektir.

Zirve Teknik ve Baca sayesinde hemen iletişime geçip davlumbaz baca temizliği yaptırabilir, sonrasında işlemlerinize güvenle devam edebilirsiniz.

Yağlı Kanal Temizliği


Temizlik işlemlerinin en önemli noktalarından birisi de yatay kanal (havalandırma) sistemi olmaktadır. Davlumbaz ile Fan Hücresi arasında bulunan bu kanalların mutlaka belirli periyotlar ile temizlenmesi gerekir. Kanal (Baca) içerisinde oluşan bu yağların ve atıkların temizlenmemesi sonucunda davlumbaz alev oluşması durumunda Yangın oluşur ve kanala doğru ilerler. Yangın durdurulamaması halinde bütün sistemler zarar görür ve kullanılamaz hale gelir. Yangın sadece sistem yangını ile kalmayıp bulunan işyerine yayılabilir. Bu gibi durumlarda Can ve Mal kaybı oluşmaktadır. Düzenli yapılan bakımlarla bu gibi problemleri ortadan kaldırmaktayız.

Olası bir baca yangınında bütün sistem deforme olur ve değişmesi gerekir. Bu noktada Zirve Teknik olarak siz değerli müşterilerimize bu temizlik hizmetini sunarak profesyonel çalışmalar yapmaktayız. Yatay kanalın temizliği genişlik yeterli ebatlarda olması halinde içine girerek müdahale edilir. İçine girilemeyecek durumlarda ise yeterli mesafelerde kontrol kapağı açılarak çeşitli materyaller ve kimyasal yardımı ile temizlik yapılır. Bu temizliklerle ulaşılamayan noktalarda ise robotlar ile temizlik yapılır. Her temizlikte yapılan işlemlerin görüntüleri kirli ve temiz hali olmak üzere sizlere görsel halinde sunulur. Bu temizliklerin periyodik bakımları düzenli olarak yapılmaktadır. İtfaiye tarafından belirli zaman dilimleri ile gelip kontrol edilmektedir.

Zirve Teknik ve Baca sayesinde hemen iletişime geçip yağlı kanal temizliği yaptırabilir, sonrasında işlemlerinize güvenle devam edebilirsiniz.

Elektrostatik Filtre Temizliği


Mutfak sistemleri içerisinde ızgara ve ocaklarda oluşan hava ve duman ilk olarak davlumbaza temas eder ve Kanal sistemi içerisine girerek yoluna devam eder. Kanal içerisinde oluşan dumanı Atış ağızlarından atabilmemiz için Fan ve Hücrelerine ihtiyaç duymaktayız. Fan ve Hücresi hassas bir cihaz olduğundan düzenli ve periyodik olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Aksi halde bakımları ve temizliği yapılmazsa Fan sistematik arızalar verebilir ve Çekim Gücü düşebilir. Şayet Çekim Gücü düşerse sistemler içerisinde yağ birikmesi oluşur ve tıkanma problemleri yaşanır.

Fan ve Hücre temizliğinde kapaklar sökülür ve motorun her noktasına müdahaleler edilir.

Temizlik gereğince gerekli ekipmanlar (kimyasallar) kullanılır.

Temizlik sırasında Fan kayışları kontrol edilir.

İşlem bitiminde kapaklar takılır ve kontroller yapılır.

Zirve Teknik ve Baca sayesinde hemen iletişime geçip elektrostatik filtre temizliği yaptırabilir, sonrasında işlemlerinize güvenle devam edebilirsiniz.

Fabrika Baca Temizliği


İmalat atölyelerinden sanayi işletmelerine ve hatta fabrikalara varana dek birçok irili ufaklı üretim merkezinde doğalgaz, kömür ve benzeri maddeler kullanılmaktadır. Zamanla sıkışan gaz, duman ve benzeri kimyasallar bacalara yapışır ve can güvenliği başta olmak üzere yangınlarla sonuçlanabilecek mal kayıplarını doğurur.

Bu ve benzeri durumların önüne geçmek için yapılması gereken tek şey, fabrika baca temizliği ve bu temizliğin düzenli olarak belirli aralıklarla yapılmasıdır.

Zirve Teknik ve Baca sayesinde hemen iletişime geçip fabrika baca temizliği yaptırabilir, sonrasında işlemlerinize güvenle devam edebilirsiniz.

Havalandırma Kanal Temizliği


Pandemiyle birlikte önemi kat kat artan temizlik hizmetlerimizden biri de havalandırma kanal temizliğidir.

Plaza, ofis, avm veya bina; nerede olursanız olun eğer havalandırma sistemlerinde ufak tefek de olsa bir sorun olursa, yüzlerce metrekarelik açık ofislerde bile bir uçtaki kişi, en uzaktaki kişiyi kolayca hasta edebilir.

Bu ve benzeri durumların önüne geçmek için havalandırma kanal temizliğine önem vermeli ve belirli aralıklarla bunu işin uzmanlarından hizmet alarak yaptırmalısınız.

Zirve Teknik ve Baca sayesinde hemen iletişime geçip havalandırma kanal temizliği yaptırabilir, sonrasında işlemlerinize güvenle devam edebilirsiniz.

Şömine Baca Temizliği


Şömine bacaları, diğer bacalardan farklı olarak az kullanıldıklarından ötürü kolay tıkanmayacağına dair bir algıyla aklımıza gelmektedir. Fakat işin uzmanlarının açıkça belirttiği üzere en çok tıkanan ve temizliğe ihtiyaç duyan baca tiplerinden biri şömine bacalarıdır.

Az kullanımın verdiği ataletle bacalardaki kalıntılar katılaşır ve zamanla bacayı haznesini ele geçirir. Özellikle geceleri ev halkını yangın, zehirlenme gibi tehlikeli durumlara karşı savunmasız hale getirir.

Bu ve benzeri durumların önüne geçmek için şöminenizin baca temizliğine önem vermeli ve belirli aralıklarla bunu işin uzmanlarından hizmet alarak yaptırmalısınız.

Zirve Teknik ve Baca sayesinde hemen iletişime geçip şömine baca temizliği yaptırabilir, sonrasında işlemlerinize güvenle devam edebilirsiniz.

Restoran Baca Temizliği


İnsan sağlığını, can ve mal güvenliğini tehdit eden en büyük unsurlardan biri restoran bacalarıdır. Restoran bacaları, pişirilen yemeklerdeki gazlarla birlikte kolayca kirlenir, tıkanır ve hatta yanmaya yüz tutar.

Baca kaynaklı yangınları restoran ve benzeri yerlerde zaten sürekli görmekteyiz lakin durum sadece bundan ibaret değildir. Tıkalı veya kirli bacalar gıda zehirlenmesine yol açacak kadar ileri gitmekte, yangından önce dahi pek çok tehlikeler barındırmaktadır.

Bu ve benzeri durumların önüne geçmek için restoran baca temizliğine önem vermeli ve belirli aralıklarla bunu işin uzmanlarından hizmet alarak yaptırmalısınız.

Zirve Teknik ve Baca sayesinde hemen iletişime geçip restoran baca temizliği yaptırabilir, sonrasında işlemlerinize güvenle devam edebilirsiniz.

Fırın Baca Temizliği


İnsan sağlığını, can ve mal güvenliğini tehdit eden en büyük unsurlardan biri de fırın bacalarıdır. Fırın bacaları tıpkı restoran bacaları, pişirilen unlu mamüllerdeki ve yanan kömür, odun, gaz gibi maddelerle birlikte kolayca kirlenir, tıkanır ve hatta yanmaya yüz tutar.

Baca kaynaklı yangınları fırın ve benzeri yerlerde zaten sürekli görmekteyiz lakin durum sadece bundan ibaret değildir. Tıkalı veya kirli bacalar gıda zehirlenmesine yol açacak kadar ileri gitmekte, yangından önce dahi pek çok tehlikeler barındırmaktadır.

Bu ve benzeri durumların önüne geçmek için fırın baca temizliğine önem vermeli ve belirli aralıklarla bunu işin uzmanlarından hizmet alarak yaptırmalısınız.

Zirve Teknik ve Baca sayesinde hemen iletişime geçip fırın baca temizliği yaptırabilir, sonrasında işlemlerinize güvenle devam edebilirsiniz.

Merkezi Sistem (Kazan) Baca Temizliği


Merkezi sistem bacaları, binalarda en çok kullanılan baca tiplerinin başında gelir. Yaz ve kış ayırmaksızın kullanılması nedeniyle de temizliğe en çok ihtiyaç duyulan baca tiplerindendir.

Merkezi sistem kazan ve bacaları, tıpkı avm, fabrika, sanayi bacaları gibi yoğun kullanımdan ötürü kolayca kirlenir ve tıkanır. Bu da hastalık, zehirlenme, yangın ve patlamalara yol açmaktadır.

Bu ve benzeri durumların önüne geçmek için merkezi kazan ve baca temizliğine önem vermeli ve belirli aralıklarla bunu işin uzmanlarından hizmet alarak yaptırmalısınız.

Zirve Teknik ve Baca sayesinde hemen iletişime geçip merkezi kazan ve baca temizliği yaptırabilir, sonrasında işlemlerinize güvenle devam edebilirsiniz.

Otel Baca Temizliği


Oteller tıpkı merkezi sistem binalar gibi ısıtma ve havalandırma yöntemlerini tercih etmekle beraber, otel mutfakları ve sıcak su kaynakları da işin içine katıldığında çoklu baca sistemleri devreye girmektedir.

Bu durumda otel bacalarında birden fazla madde aynı anlarda tahliye edilirken geride kir ve zararlı kimyasallar bırakmaktadır. Bu maddeler zamanla insan sağlığını tehlikeye atar ve bacaların tıkanmasına hatta yangın, zehirlenme gibi can ve mal güvenliği kaybına sebep olur.

Bu ve benzeri durumların önüne geçmek için otel baca temizliğine önem vermeli ve belirli aralıklarla bunu işin uzmanlarından hizmet alarak yaptırmalısınız.

Zirve Teknik ve Baca sayesinde hemen iletişime geçip otel baca temizliği yaptırabilir, sonrasında işlemlerinize güvenle devam edebilirsiniz.

Kombi ve Soba Bacası Temizliği


Binalarda ve işletmelerde en çok tercih edilen baca türlerinden biri de kombi ve soba bacalarıdır. Özellikle müstakil evlerde soba, binalarda ve işletmelerde kombi kullanılmaktadır. Bu tip bacalar doğalgaz ve kömür gibi maddelerden ötürü kolayca kirlenmekte ve temizliğe ihtiyaç duymaktadır.

Temizlik olmaması durumunda insan sağlığı, can ve mal güvenliği gibi tehditler oluşturmaktadır.

Bu ve benzeri durumların önüne geçmek için kombi ve soba baca temizliğine önem vermeli ve belirli aralıklarla bunu işin uzmanlarından hizmet alarak yaptırmalısınız.

Zirve Teknik ve Baca sayesinde hemen iletişime geçip kombi ve soba baca temizliği yaptırabilir, sonrasında işlemlerinize güvenle devam edebilirsiniz.

Alışveriş Merkezi Baca Temizliği


Avm’lerde günlük ziyaret sayısı çok fazla olduğundan hem havalandırma hem de restoran katlarındaki restoran bacalarından daimi olarak tahliye işlemleri yapılmaktadır. Avm havanlandırma ve baca sistemleri en ufak bir aksama yaşadıklarında içerdeki herkesi, mağazaları, çalışanları ve ziyaretçileri tehlikeye atabilir.

Bu ve benzeri durumların önüne geçmek için avm baca temizliğine önem vermeli ve belirli aralıklarla bunu işin uzmanlarından hizmet alarak yaptırmalısınız.

Zirve Teknik ve Baca sayesinde hemen iletişime geçip avm baca temizliği yaptırabilir, sonrasında işlemlerinize güvenle devam edebilirsiniz.